Велокультура в Україні має ознаки життя

Велокультура в Україні стрімко набирає обертів. Дедалі більше людей користуються велосипедами та заохочують робити це інших.

Велокультура в Україні має ознаки життя

Оксана Пігель (засновниця Lviv Cycle Chic) розповідає про велокультуру Львова, а також поспілкувалась з представниками інших велоклубів про двоколісний рух в українських містах.

bike-culture-2

У той час як Європа щосили їздить міськими дорогами на велосипедах, в Україні, при помітному зростанні продажів, велосипеди все одно не конкуренти машинам за кількістю. Основні фактори: відсутність спеціальних доріжок та низька культура на дорогах у водіїв та пішоходів. У той же час майже у всіх розвинених країнах велосипеди дуже популярні, орендувати їх можна практично всюди. Однак, співіснування велосипедів та автомобілів на дорогах часто нагадує стосунки невістки і свекрухи на одній кухні.

Всі знають, які у нас водії. Більшості глибоко плювати на «двоколісних» (а це не тільки велосипеди, а й мототранспорт). Якщо в країні є культура водіння і взаємоповаги, то в існуванні велодоріжок навіть немає необхідності. Їдете собі крайньою правою смугою максимально близько до тротуару, як належить згідно з ПДР, і ніхто вас не чіпає.

На велодоріжки вже зважилися в деяких містах країн СНД і з їхнього досвіду можна сказати — провал. Хто тільки на них не випирається! Молодь і сімейки вигулюються там, розтягнувшись ланцюжком; матусі возять коляски, викидаючи потоки сварок на кожного, хто їх обганяє. І це при тому, що на всю смугу намальований величезний такий велосипед! Одним словом, з велоінфраструктурою ситуація сумна.

І не тільки у Львові. Моя знайома з Одеси Оксана Тарасюк, велоклуб Queens on Wheels, розповіла, яка ситуація в них:

bike-culture-3

«В Одесі з велоінфраструктурою сумно, незважаючи на все більшу популяризацію і тенденцію розвитку велоїзди. Велопарковки встановлюють рідко, але встановлюють. Велодоріжка у нас одна — по всій “Трасі Здоровʼя”. Але як вона зроблена, для чого і те, що вона непрактична — це нікого не турбує з “дєлальщиків”. Ініціатива велоклубу Queens on Wheels — просування проекту велодоріжок на рівні внесення його до генплану міста на 2014 рік. Ну, і, звичайно, наша щоденна місія — колесити містом, подаючи приклад усім».

 

Ось думка львів’янки Оксани Стоколосої, учасниці вело клубу Franky Kustom:

bike-culture-4

«На даний час в Україні стає все популярніше їздити на велосипедах, з кожним роком все більше і більше. Проте радує те, що люди стали цікавитись більше зовнішнім виглядом свого велосипеда, а не лише як засобом пересування. Звичайно, стан доріг та відсутність велодоріжок у нашому місті (всього-на-всього декілька вулиць, які їх мають, не можна назвати велоінфраструктурою) не відповідають не тільки європейським, а й просто стандартам. Водії не сприймають велосипедистів як учасників дорожнього руху. Маємо велике бажання, щоб підтримка владних структур в організації велосипедистів і в проведенні різних акцій була набагато активнішою.Наш клуб займається різними напрямками у плані пропагування ровера. Franky Kustom Workshop робить неординарні проекти. Велосипеди, які складає наша майстерня, відображають настрій та стиль свого власника. Це засіб самовираження, спосіб виразити себе за допомогою кольору, форми, аксесуарів та конструктивних елементів.

Також Franky Kustom Family організовує щосуботні нічні велокруїзи для приємного катання, спілкування з друзями, нових знайомств та кльового відпочинку».

Про ситуацію у столиці розповіла Іра Бондаренко Асоціація Велосипедистів Києва:

bike-culture-5

«У 2013 році стався переломний момент у велосипедному Києві і, мабуть, Україні. Тенденція використання велосипедів у містах чітко змінила свій напрямок: з гірських на міські велосипеди. Якщо у попередні роки у веломагазинах можна було знайти тільки МТБ, у кращому випадку — кросові, то цього року стенди веловиставок були забиті сіті-байками. Це — дещо спізніла, але відповідь на дворічний шалений попит на сіті-байки — люди везли їх з інших країн, купували б/у.

На сіті-байку хочеться кататися у красивому одязі, щоб велосипед був частиною твого стилю. Все більше людей приходять до думки, що велосипед — це стиль життя, і доволі непоганий стиль життя, і купують велосипеди, та їздять на них у красивому одязі на роботу. Смішне питання про стан велоінфраструктури, бо очевидно, всі міста відповідатимуть на нього: “Немає”. Тим не менш, Київ молодець, хоч і не флагман української велоінфраструктури. Флагман поки що — це Львів, але Вінниця та Донецьк уже дуже близькі до того, щоб відібрати у Львова це звання. Київ десь місці на 4–5 за рівнем розвитку велоінфраструктури. Є три “тестові” велодоріжки, влада часто ігнорує велосипедистів при проектуванні нових розв’язок та вулиць. Але Київ рухається вперед. Років за 15 буде непогана велосипедна столиця. Асоціація велосипедистів Києва має дві мети у своїй роботі. Перша — створення безпечних умов для проїзду велосипедистів по всьому Києву. Друга — велосипед використовують як вид повсякденного транспорту все більше людей.

Для досягнення першої цілі ми спілкуємося з мерією, розглядаємо проекти та надаємо до них рекомендації, вимагаємо враховувати інтереси велосипедистів у проектах та будівництві. Для досягнення другої — проводимо велопаради (Велопарад дівчат — моя особиста ініціатива та гордість, я дуже рада, що інші міста її так підхопили!), безкоштовні велонавчання ПДР по неділях, велосвята, у яких не останнє місце займає урбаністичний напрямок — тобто, коли люди виступають не тільки за велодоріжки, а за зручне місто взагалі. Наприклад, за пішохідні зони».

 

Представник Cycle Chic Kharkov Федір Татарський розповів наступне:

bike-culture-6

«Цього року велорух не тільки активно проходить на вулицях міста, а й у вітринах магазинів. За моїми підрахунками в стандартному ТРЦ близько п’яти вітрин оформлені з використанням велосипедів, а це свідчить про популяризацію велокультури. Причому її показують красивою і обов’язковою в образі молодих та стильних. Радіємо масштабній реставрації Харківського велотреку, але це не для всіх, сторонні продовжують змагатися з пішоходами та автомобілями на дорогах міста. Cycle Chic Kharkov показує культуру міської їзди на стильному велосипеді у стильному одязі. Іншими словами можна сказати, що це повернення до тих часів, коли велосипед був частиною стилю, естетичного образу, коли велосипед створювався, як щось, що органічно поєднується з його власником».

На завершення

У великих містах України, таких як Київ, Харків, Одеса та Львів, існують різного роду організації, які своєю діяльністю, соціальними акціями, тематичними вело парадами тощо популяризують велосипед, як екологічний, фінансово вигідний, зручний та стильний вид транспорту для міста. І хоч Україні ще досить далеко до таких країн як Голландія, Данія, Бельгія та Німеччина, які вважаються найвелосипеднішими країнами світу, ми все ж робимо кроки вперед, можливо за декілька років Україна продовжить список таких країн. Пересідайте на ровери!

Джерело: doublevisionmagazine.com

Можливо Вам сподобається