Крадіжка велосипедів. Способи захисту
Велосипедисти часто запитують, який вибрати велозамок, щоб не вкрали велосипед. Найкраща порада: ніколи не залишайте свій “велик” без нагляду. Якщо ви все-таки вирішили купити велосипедний замок, відразу починайте збирати гроші і на новий ровер, тому що тепер втрата старого – лише питання часу.
Чому? Все просто: залишивши декілька разів велосипед пристебнутим, ви повірите в ефективність замка, і будете паркувати свій велосипед на довший час. І рано чи пізно його обов’язково вкрадуть. Чомусь початківці категорично не приймають цю точку зору. На форумах постійно розгораються суперечки на дану тему, обговорюються різні види велозамків, пропонуються найбільш надійні місця для паркування велосипедів… Результат, на жаль, передбачуваний. Не вірите? Вважаєте, що можна знайти ідеальний велозамок, який злодіям не по зубах?
Ми спробували зібрати чотири основних міфи, в які вірять велосипедисти, котрі залишають залізного коня під охороною ланцюга.
Я пристібаю велосипед дорогим велозамком
Цей міф є найбільш живучим. Велосипедисти вірять, що існує певний ідеальний замок, який точно зможе вберегти їх ровер. Мовляв, нехай він коштує великих грошей, але це залізна гарантія. На жаль, таких замків не існує. Звичайні тросові замки розрізаються і ламаються настільки просто, що навіть наркомани з тремтячими руками уміють позбавлятися від них за лічені секунди. Дорожчі виводяться з ладу відмичками або ламаються ломами. Тут є пряма залежність: дорогий замок охороняє найдорожчий велосипед, тому злодії будуть застосовувати в цьому випадку більш витончені і нахабні методи. В youtube є ролик, де колишній професійний вело-злодій розкривав велосипедні замки на час. Нічого не могло його зупинити, не довше за ніж через хвилину він уже викрадав ровер. Нарешті, автори цього ролика вирішили спантеличити героя ланцюгом з особливо міцного сплаву, товщиною у два пальці. Тоді злодій просто приніс метровий болторіз, закусив ланцюг, поклав одну ручку на асфальт, на іншу натиснув всією вагою, і все – велосипед вільний. Якщо ви сподіваєтеся, що перехожі, які побачать злодія з ломом, тут же почнуть дзвонити в міліцію, голосно обурюватися і по всякому перешкоджати його діяльності, то ви глибоко помиляєтеся.
По-перше, всім байдуже на ваш ровер, по-друге, злодії діють дуже швидко і нахабно, так, що перехожі толком не усвідомлюють, що відбувається. Якщо ще не вірите, то подивіться наступне відео. Справа хоч і відбувається в Нью-Йорку, але у Львові була б аналогічна ситуація.
Мій велосипед старий і дешевий, він нікому не потрібен
На жаль, саме старі й недорогі байки є основною здобиччю велосипедних злодіїв. Причина в тому, що саме дешеві ровери складають основну масу тих, що припарковано біля супермаркетів. Вартість таких роверів низька, тому злодії почуваються вільно – вони розуміють, що кримінального переслідування не буде, та й колишній власник, швидше за все не буде подавати заяву в міліцію. Тим не менш, навіть старі велосипеди легко реалізуються за ціною 30-50 доларів, що є надійним і безпечним джерелом доходу для злодія. Знову-таки, дешевий ровер не буде причеплено дорогим велозамком, і вкрасти його не вимагатиме значних зусиль чи ризику.
Я паркую велосипед поряд з охоронцем, в зоні дії камер спостереження
Дуже небезпечна помилка – покладатися на догляд незнайомої людини. Навіть якщо на ваше прохання охоронець відповість згодою, це абсолютно нічого не гарантує. По-перше, він вам нічим не зобов’язаний, він може відійти в туалет, або просто не звертати уваги на ваш ровер. По-друге, не раз бувало, що охоронці самі наводили злодіїв на залишені дорогі велосипеди, отримуючи свій відсоток.
Відеокамери – також не проблема для злодіїв. Вони одягають бейсболку і капюшон, що в поєднанні з невисокою роздільною здатністю камери гарантує їм повну невпізнанність. Тому якщо ви паркуєте ровер близько входу до супермаркету, ближче до камер, то будьте впевнені, це абсолютно не збентежить злодіїв.
Мій велосипед зберігається в надійному підвалі або загальному коридорі
Також популярний спосіб передати свій ровер у руки злодія. Надійних підвалів не буває, що підтверджує статистика вкрадених звідти велосипедів. Такі крадіжки часто здійснюються за наводкою, і якщо злодії дізнаються, що в підвалі є щось цінне, то зламати його вже не складе проблем. Загальний коридор – це чужа територія, і вкрай не рекомендуємо залишати там велосипед. Хороші сусіди можуть забути закрити двері, погані – навести злодіїв.
Якщо ви все одно вперто не вірите, що пристебнутий велосипед може в один не прекрасний день поміняти свого власника, то пропонуємо вам декілька порад, як мінімізувати небезпеку.
Пристібайте велосипед в людному місці
Не шукайте місце під відеокамерами, а паркуйте байк в найбільш людному та прохідному місці. Це ні в якому разі не збентежить професіоналів, але принаймні, відсіче початківців. І все-таки, є хоч якась надія, що один з перехожих виявиться небайдужим.
Використовуйте як мінімум два замки
Ця порада має подвійний сенс. По-перше, впоратися з двома замками – це як мінімум в два рази більше часу. По-друге, наркомани часто «роздягають» пристебнуті велосипеди, два замки дозволять зберегти колеса. Обов’язково один із замків повинен бути U-подібним, так як товсту металеву дужку складніше перекусити/перепиляти простими засобами. Втім, недорогі U-подібнізамки злодії і не намагаються «кусати», вони легко ламають саму основу замка.
Залишайте пристебнутий велосипед з встановленими низькими передачами
Це, звичайно, смішна порада, але вона допомогла зберегти декілька роверів. Якщо поставити найнижчу передачу, і спереду, і ззаду, то навіть шалено крутячи педалі, злодій не поїде швидше п’яти км на годину. Є дуже мала ймовірність, що ви з’явитесь у кульмінаційний момент, а він в з переполоху не встигне перемкнутися на високу передачу.
Йдучи, знімайте з байка все цінне, не використовуйте ексцентрики
Тут все ясно: треба зняти велокомп’ютер, ліхтар, сумочку, абсолютно все, що можна легко зняти. Якщо доводиться залишати велосипед пристебнутим, відмовтеся від ексцентриків. Перше, що знімають з велосипедів – це колеса і сидіння. Якщо легко знімати вам – іншим буде ще легше. Тому замініть ексцентрики на осі і гвинти під внутрішній шестигранник, а ще краще – під Torx.
Нікому не кажіть реальну ціну велосипеда
Нікому, окрім колег на Велофорум, звичайно, там прекрасно і так знають ціну. Інформація, поширена вразливим приятелем про те, що ви зійшли з розуму і витратили купу грошей на кусок заліза , може потрапити не в ті вуха. Як не дивно, але багато крадіжок відбувається через випадкову наводку друзів.
Записати серійний номер до, написати заяву після
Якщо вже ваш ровер в зоні ризику, то запишіть його серійний номер, він вибитий знизу кареточного вузла (сама нижня точка рами). Це допоможе заявити права на ровер, якщо міліція якимось чином його знайде. Зрозуміло, потрібно відразу заявити про крадіжку. Хоч шанси невеликі, але все-таки.
Екзотика
Сюди входять різні екзотичні пристосування, такі як багатодецибельні ревуни, сигналізації та GPS трекери. Все це можна встановити на велосипед, але, це вже нагадує військові дії заради самої війни. Крім того, як показує практика, злодії успішно справляються і з електронним захистом.
На жаль, захистити велосипед від крадіжки можна тільки одним способом – тримати його завжди перед очима. Їздити в магазин удвох, паркувати тільки в квартирі. Якщо такий варіант абсолютно не прийнятний, то є й альтернатива – складні велосипеди. Такий апарат можна взяти з собою в супермаркет, а вдома він легко поміститься під диваном.